Strona główna
  O nas
  nowości
  Aby każdy człowiek w Beskidach był bezpieczny
  Informacja prasowa
  projekt "Śmigłowiec dla Beskidów"
  Założenia i cele
  uzasadnienie medyczne
  statut stowarzyszenia
  Założyciele
  Zarząd
  Ratownictwo lotnicze
  Emergency phone
  Braliśmy udział
  Galeria
  Sponsorzy
  Linki
  Kontakt
Co myślisz
o ratownictwie lotniczym ?
:: nie potrzebne
:: potrzebne
:: bardzo potrzebne
:: zbyteczne
:: nie mam zdania

Pokaż artykuły w tej kategorii

Pokaz ratownictwa z powietrza - Skrzyczne - GOPR i Eurocoptery 04.03.2010 r. VIDEO !

powiększ

Pokaz ratownictwa z powietrza - Skrzyczne - GOPR i Eurocoptery 04.03.2010 r. VIDEO !

4 marca – w czwartek narciarze korzystający z uroków Beskidu Śląskiego mieli okazję przyglądać się dużej aktywności nowoczesnych śmigłowców firmy Eurocopter w okolicach rozwidlenia szlaku zielonego między Skrzycznem a Małym Skrzycznem. Także ratownicy Beskidzkiej Grupy GOPR w większej liczbie uwijali się na szczycie Skrzycznego. A wszystko spowodowane było symulacją akcji ratowniczej poszkodowanego narciarza, akcji od wielu lat nie widzianej w Beskidach, bo przeprowadzanej z pomocą śmigłowca, dodam że nowoczesnego Eurocoptera EC-130.
Załoga śmigłowca to doskonale wlatany w warunki górskie pilot zawodowy oraz dwóch ratowników instruktorów z Beskidzkiej Grupy GOPR. Przylecieli na miejsce zdarzenia z Bielska-Białej w czasie 4 minut, jeden z ratowników opuścił się ze śmigłowca na linie, wspólnie z ekipą naziemną w ciągu 2, 3 minut przygotowali poszkodowanego ułożonego w składanych noszach do lotu na linie do pierwszego miejsca umożliwiającego przyziemienie śmigłowca i załadowanie poszkodowanego do wnętrza. Następnie kolejne 4 minuty i lądowanie na lądowisku Szpitala Wojewódzkiego.
Podsumowując – transport poszkodowanego z miejsca wypadku do szpitala trwa łącznie z przylotem z Bielska około 12 minut… Jak to się ma do tradycyjnej techniki zwożenia do drogi, następnie karetką pogotowia lepiej nie mówić, by nie doznać szoku ( godzina, dwie – zależnie od pory roku i innych sytuacji oraz warunki transportu – wstrząsy i.t.p. ).
Filmik nie jest najlepszy, wykonany został w trudnych warunkach Nikonem Coolpix P 6000, praktycznie bez możliwości użycia dłuższej ogniskowej. I jest krótki, mniej więcej trwa tak długo jak cała akcja ratunkowa.
To że jak najszybciej należy uruchomić śmigłowiec ratowniczy na Podbeskidziu nie wymaga ani chwili zastanowienia ani komentarza… Także to jest ważne, że jak widać na filmiku właściwie nic oprócz finansowania nie brakuje.

wg Gorgol


Pokaz ratownictwa z powietrza - Skrzyczne - GOPR i Eurocoptery 04.03.2010 r. VIDEO !

https://youtu.be/Y231Il3rQ94STRONA GŁÓWNA  ::  ŚMIGŁOWIEC DLA BESKIDÓW   ::   STATUT  ::  UZASADNIENIE MEDYCZNE  ::   SPONSORZY  ::  KONTAKT

Copyright © 2005 Stowarzyszenie lotnictwa ratowniczego w Beskidach